Operační program Jan Amos Komenský
Číslo programu: 02
Číslo výzvy: 02_22_003
Název výzvy: Šablony pro SŠ a VOŠ I
Název projektu: Škola reaguje na měnící se vnější prostředí
Registrační číslo projektu: CZ.02.02.XX/00/22_003/0003814
Zahájení projektu: 09/ 2023
Ukončení projektu: 08/2025
Projekt podpoří osobnostně profesní rozvoj pracovníků ve vzdělávání, vzájemnou spolupráci a sdílení zkušeností pedagogů. Pomůže škole zavádět inovativní formy výuky ve vyučování a rovný přístup ke kvalitnímu a inkluzivnímu vzdělávání, usnadní vzdělávací mobilitu znevýhodněných žáků.
V rámci projektu realizujeme tyto šablony:
- Inovativní vzdělávání žáků v SŠ.
- Kariérový poradce.
- Koordinátor spolupráce školy a zaměstnavatele.
- Vzdělávání pracovníků ve vzdělávání.
Workshop ,,Medový perníček"
V rámci probíhajícího projektu Implementace Dlouhodobého záměru Moravskoslezského kraje, který je spolufinancován z ESF prostřednictvím OP JAK, Hotelová škola pořádala 11. a 12. prosince 2024 workshopy pro žáky 2. stupně ZŠ Tyršova a ZŠ Záhuní na téma ,,Medový perníček.“
Formou sdílených dílen se v cukrářském centru setkali společně žáci Hotelové školy oboru Cukrář a žáci obou jmenovaných základních škol v pracovních činnostech cukrářského řemesla. Workshop trval tři hodiny, měl dvě fáze odbornosti a lektorkami byly učitelky odborného výcviku. Žáci si vyrobili medové perníkové těsto, z něj pak vykrajovali různé tvary, které po upečení zdobili cukrovou glazurou. Technika zdobení perníčků je velmi náročná a vyžaduje mnoho trpělivosti a cviku. Pro některé žáky to byla cesta do neznáma, ale i přesto jsme mezi nimi zaznamenali velké talenty, které by bylo krásné rozvíjet v této odbornosti do budoucna.
Mgr. Jitka Táborská
Pečení vánoček
Žáci třídy H1 si vyzkoušeli přípravu tradiční kynuté vánočky. Vyzkoušeli si přípravu sladkého kynutého těsta a pletení různých způsobů vánočky. Součástí projektu byla i motivující soutěž o nejlepší vánočku. Projekt byl financován z projektu OP JAK.
Ing. Miroslava Mohylová
Brno letem světem stoletími
V rámci projektu OP JAK se žáci třídy KČ3B vydali ve středu 11. prosince 2024 do adventně vyzdobeného Brna, aby si na vlastní kůži ověřili teoretické znalosti z hodin českého jazyka, ve kterých se seznámili s pověstmi, které se týkají této moravské metropole.
V kostele sv. Jakuba zhlédli světelnou projekci a zažili nevšední procházku stoletími…, vyšlapali po 176 schodech na kostelní věž, ze které měli jedinečný pohled do širokého okolí.
Nezapomněli se také zastavit u vánočně oděného draka na Staré radnici a na Petrově, kde se podle pověsti zvoní pravé poledne v 11:00.
Brno, které je letos vyhlášeno evropským městem Vánoc, tak nabídlo mnohem víc než jen trhy na pěti přilehlých náměstích.
Mgr. Renata Adamcová
Frenštát včera a dnes…
Dne 16. října 2024 třída KČ3B podnikla projektový den s cílem poznat město Frenštát včera a dnes… Nejprve si žáci prohloubili své znalosti v místním muzeu, kde pod odborným vedením zhlédli expozice věnované nejstarší historii města, vystěhovalectví místních občanů v době hospodářské krize do amerického Texasu a městu jako kolébce turistiky.
Následovala očekávaná návštěva pohankového mlýna v Trojanovicích, kde se žáci seznámili s historií mlýna a pěstováním pohanky na našem území včetně jejího významu pro racionální výživu. Zároveň měli možnost ochutnat výborné pohankové křupky rozličných příchutí.
Ve školním prostředí si pak žáci formou skupinové práce a s pomocí on-line zdrojů zpracovali vlastní pracovní listy s medailony významných frenštátských osobností (Z. Kalandra, A. Polášek, J. Raška…) včetně vytvoření pohankového menu s recepty.
V rámci mezipředmětových vztahů tak propojili předměty Potraviny a výživa, Technologie, Občanská
nauka a Český jazyk.
Mgr. Renata Adamcová
Exkurze do Pohankového mlýna
Dne 3.6.2024 jsme se s žáky třídy C2 vydali od školy pěšky na exkurzi do POHANKOVÉHO MLÝNA ve Frenštátě pod Radhoštěm. V mlýně nám bylo promítnuto video o pěstování a zpracování pohanky, a poté nám pan majitel pověděl historii jejich pohankového mlýna. Žáci měli možnost ochutnat různé druhy pohankových křupek, které jim velmi chutnaly (doslova se po nich zaprášilo:-). Někteří z nás jsme využili možnost nákupu pohanky a výrobků z ní. Na zpáteční cestu ke škole jsme zvolili jinou trasu. Exkurze se účastnilo 27 žáků a pedagogický dozor p. Monika Sedláková a Mgr. Ivana Šlupinová.
Workshop - Květy z taženého karamelu
Dne 24.5. a 25.5. 2024 proběhl na střední škole gastronomie, hotelnictví a lesnictví v Bzenci Workshop pro mistry cukrářů na téma Květy z taženého karamelu. Kurzu se zúčastnily učitelky odborného výcviku paní Kavková a paní Petrášová.
Francouzské dezerty
( propojení výuky českého jazyka, technologie a surovin )
12. 3. 2024 žáci třídy C2 měli další zajímavý projektový den na motivy knihy Cukrárna v Paříži (Julie Caplin). Úryvek z knihy: “Dnes začneme s odpalovaným těstem, které, jak už jsem řekl, tvoří základ mnoha skvělých zákusků, jako jsou věnečky Paris-Brest, dort Saint Honoré, éclairky, dezert zvaný Jeptiška, tedy La Religieuse a samozřejmě profiteroly.“ Sebastian Finlay.
Takto bychom mohli v kostce podat začátek dějové linky této knihy, kterou si už více jak půl roku zpestřují hodiny češtiny žáci této třídy. Je skvělé, že některé z dezertů, které hlavní hrdinka v knize připravuje, jsme mohli upéct i my.
Nechte se inspirovat :-)
Mgr. Renáta Tomečková, PhDr. Zdeňka Bizoňová Veličková, Monika Sedláková
Pečeme s laktózou, lepkem i bez
V letošním roce se na naší škole konaly Projektové dny pro žáky oboru cukrář. Tentokrát na téma - Racionální výživa – zdravé „RAW a FIT“ cukrářské výrobky. PEČEME S LAKTÓZOU, LEPKEM I BEZ. Tyto dva dny 12.-13.2.2024 se konaly pod vedením učitelky odborných předmětů Mgr. Renáty Tomečkové a paní Moniky Sedlákové. Žáci druhého ročníku (tř. C2) si vyzkoušeli práci s netradičními, zdravými surovinami a z výsledku byli nadšeni.